Church Leadership

Church Council
Jan Smith - Co-Chair
Marty Fisher-Blakeley - Co-Chair
Corinne Gjerning - Recording Secretary
Treasurer - Dennis Peterson
Lay Leader - Greg Wallace
Lay Member to Annual Conference - Katie Kroll
Lay Member to Annual Conference - Marty Fisher-Blakeley
Finance Committee Chair - Jill Weisenbeck
Lake Street Foundation President - Tom Bauer
Trustee Chairperson - 
Staff-Parish Relations Chairperson - Per Forsberg
AT-IT - Katie Kroll
Communication Team - Tashai Atkins
Mission Team - Jane Kilde
Worship Team - Pat Peterson
Spiritual Formation Team - Len Larsen
Hospitality - Winnie Doxie
Youth Ministry - Tim and Tashai Atkins
United Methodist Women - Chris Draxler


Trustees
Al Fedie
Jerry Kroll
Jeff Voss
Gene Liedl
Mary Rose Howard
Brad Smith
Al Weisenbeck
Kirsten Gierhart


Foundation Board
Tom Bauer - President
Steve Lasure
David Klinkhammer
Paul Van Beek
Reagan Reynolds
Gretchen Glasshof


Finance Committee
Jill Weisenbeck - Chair
Gail Nelson
Carol Mooney
Marshal Wick
Treasurer - Dennis Peterson
Offering Steward Rep - Steve Lasure
SPRC Chair - Per Forsberg
Lay Leader - Greg Wallace


Lay Leadership Committee
Pastor Jerry Morris - Chair
BJ Keepers
Marcy Fuller
Florence Shepherd
Dick Keepers
Carol Zabel


Staff-Parish Relations Committee
Per Forsberg- Chair
Rita Houser

Linda Peterson
Craig Heabler
Linda Keepers
Len Larsen


Finance Committee
Jill Weisenbeck - Chair
Gail Nelson
Carol Mooney
Marshal Wick
Treasurer: Dennis Peterson
Offering Steward Rep: Steve Lasure
SPRC Chair: Per Forsberg
Lay Leader: Greg Wallace



Archives and History
Bev Maser - Chair
Janelle Earl
Barbara Nelson
Terry Sullivan
Carolyn Kinville
Virginia Markin
Dorothy Elliott
Dorothy Carpenter
Jean Parr
Jan Smith



Library Committee
Kathy Anderson - Chair
Suzanne Heabler
Laurie Van Beek
Marilyn Sullivan
Julie Campbell



Caring Ministries Team
LakeCare Coordinators: Julie Holzinger, Roberta Liedl
Staff Support: Pastor Jerry Morris,  Rev. RIck Brown



Children’s Ministry Team
Megan Hansen
Bill Fair
Lara Riste
Gingerich Family Rep
Clark Family Rep
Kenna Szymanski - Children’s Ministry Coordinator



Communications Team
Tim Atkins
Paul Van Beek
Tashai Atkins - Chair
Logan Wallace
Len Larsen
Aaron Athas - Communications Facilitator



Missions Team
Jane Kilde, Chair
Mary Sherman
Jeanene Thomas Fedie
Susan Willkom
Terry Willkom
Tanya Thoney
Jane Kilde
Jim Oliver
Beth Sherman
Chris Draxler - Ministry Coordinator


Hospitality Team
Winnie Doxsie
Ron Gjerning
Cheryl Budnaitis
Jeff Pettis
Dan Zabel
Chris Draxler - Ministry Coordinator



Worship Team
Sherrie Southard
Kathy Amundson-Forsberg
Pat Peterson
Carol Hedrington
Suzanne Heabler
B
onnie Wright
Deb Bejin - Communion Steward
Carol Mooney - Communion Steward
kari walter - Baptism Steward
Pat Peterson - Altar Attendant


Youth Ministry Team
Tashai Atkins - Chair
Tim Atkins
Austin Flood
Corey Erickson
Logan Wallace
John Artisensi